fot. KRUS

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to wydarzenie, które skupia się na promowaniu bezpiecznych praktyk w rolnictwie. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat ochrony zdrowia i życia wśród rolników oraz zmniejszenie liczby wypadków i chorób zawodowych. Tegoroczna, XXI edycja konkursu, jest wyjątkową okazją dla rolników z całego kraju, aby podzielić się swoimi najlepszymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz wykazać, jak ważne jest stosowanie się do zasad ochrony zdrowia w codziennej pracy na roli. 

Kto może wziąć udział? 

Konkurs jest otwarty dla wszystkich gospodarstw rolnych w Polsce, bez względu na ich wielkość. Jednak podstawowym warunkiem udziału jest to, że przynajmniej jeden z właścicieli musi być ubezpieczony w KRUS. To kryterium podkreśla wagę, jaką organizatorzy konkursu przywiązują do formalnej ochrony socjalnej rolników i ich rodzin. Ubezpieczenie w KRUS nie tylko zapewnia bezpieczeństwo finansowe w przypadku nieszczęśliwych wypadków, ale także stanowi podstawę do wzięcia udziału w tego typu inicjatywach, które promują najlepsze praktyki w branży. 

Jak przebiega konkurs? 

Proces konkursowy został zaprojektowany tak, aby dokładnie ocenić i wyróżnić gospodarstwa, które wyróżniają się pod względem bezpieczeństwa pracy. Po zgłoszeniu gospodarstwa są poddawane szczegółowemu audytowi, który ma na celu sprawdzenie, czy na ich terenie są stosowane odpowiednie zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy zostały wyeliminowane potencjalne zagrożenia wypadkowe. Audyt taki jest przeprowadzany przez komisje konkursowe, które oceniają zgodność z wymogami i dobrymi praktykami. To właśnie na tej podstawie wyłaniani są laureaci konkursu, którzy następnie mają szansę zaprezentować swoje gospodarstwa na etapie wojewódzkim, a później – w finale. 

Cel konkursu i jego znaczenie 

Promocja zasad ochrony zdrowia i życia wśród społeczności rolniczej to główny cel konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Poprzez konkurs, KRUS dąży do podniesienia świadomości na temat potencjalnych zagrożeń w pracy rolniczej oraz pokazania, jak można im skutecznie zapobiegać. Działania takie mają fundamentalne znaczenie w kontekście zmniejszania liczby wypadków oraz chorób zawodowych wśród rolników. Konkurs stanowi również platformę do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk, co przyczynia się do poprawy standardów bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych na terenie całego kraju. W ten sposób, każde uczestniczące gospodarstwo, niezależnie od tego, czy zdobędzie nagrodę, staje się częścią szerszego ruchu na rzecz bezpieczniejszego i zdrowszego rolnictwa. 

Ważne terminy i proces rejestracji 

Rolnicy zainteresowani udziałem w konkursie powinni mieć na uwadze kilka ważnych terminów. Zgłoszenia są przyjmowane do 25 kwietnia 2024 roku. To ważne, aby nie przegapić tego terminu, gdyż jest to pierwszy krok do wzięcia udziału w konkursie. Następnie, do 5 lipca 2024 roku trwa etap wojewódzki, po którym następuje etap finałowy, włącznie z wizytacjami w gospodarstwach, które zakwalifikowały się do finału. Proces zgłaszania udziału oraz wszelkie niezbędne formularze są dostępne na stronie internetowej KRUS. Warto również zapoznać się z regulaminem konkursu, aby dokładnie zrozumieć kryteria oceny i przygotować swoje gospodarstwo najlepiej, jak to możliwe. 

Dodatkowe informacje i zasoby 

Dla rolników, którzy chcą dowiedzieć się więcej o konkursie oraz o tym, jak poprawić bezpieczeństwo w swoich gospodarstwach, KRUS oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowały szereg zasobów. Są one dostępne na oficjalnych stronach internetowych obu instytucji. Informacje te mogą być cennym źródłem wiedzy nie tylko w kontekście samego konkursu, ale również w codziennej pracy na roli. Ponadto, uczestnictwo w konkursie to nie tylko szansa na wygraną, ale również możliwość dołączenia do społeczności rolników, którzy na co dzień stawiają na bezpieczeństwo i zdrowie w swojej pracy. 

Zachęcamy wszystkich rolników do udziału w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. To nie tylko okazja do wyróżnienia się na tle innych gospodarstw, ale przede wszystkim szansa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa własnego i swoich bliskich. Pamiętajmy, że bezpieczne gospodarstwo to podstawa zdrowej i produktywnej pracy na roli. 

Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/krus-zaprasza-do-udzialu-w-xxi-ogolnokrajowym-konkursie-bezpieczne-gospodarstwo-rolne