fot. gov.pl

W Kamieniu Śląskim zakończyła się 19. edycja targów rolniczych Opolagra, która przyciągnęła ponad 350 wystawców z ośmiu różnych krajów. Jest to największa wystawa rolnicza w południowo-zachodniej Polsce, odbywająca się na terenie byłego lotniska wojskowego. Targi, które trwały od 7 do 9 czerwca, zgromadziły blisko 40 tysięcy odwiedzających. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu i znaczeniu tego wydarzenia dla sektora rolniczego.

Opolagra stanowi platformę do prezentacji najnowszych maszyn, towarów i usług rolniczych, ale również jest miejscem wymiany doświadczeń i spotkań dla rolników z różnych regionów Polski, od Pomorza po Tatry. Dzięki temu uczestnicy mogą zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, takimi jak maszyny korzystające z systemów GPS czy opryskiwacze wspomagane dronami.

Przebieg targów i atrakcje

Tegoroczna edycja Opolagry obfitowała w atrakcje, które przyciągnęły uwagę zarówno rolników, jak i pasjonatów rolnictwa. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa bydła oraz prezentacja ciągników rolniczych marki John Deere. Odwiedzający mogli zobaczyć najnowsze modele, ale także historyczne egzemplarze z 1929 roku.

Wśród prezentowanych innowacji technologicznych dominowały maszyny rolnicze wykorzystujące zaawansowane technologie, takie jak systemy GPS do precyzyjnego nawigowania czy drony wspomagające opryskiwanie pól. Tego typu nowinki technologiczne zwiększają efektywność pracy, ale również przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa, minimalizując wpływ na środowisko.

Wydarzenie to pokazało, że targi są ważnym miejscem dla promocji najnowszych trendów i technologii w rolnictwie. Stanowią również platformę do dyskusji na temat przyszłości branży, umożliwiając rolnikom z różnych regionów dzielenie się swoimi doświadczeniami i pomysłami na dalszy rozwój.

Rola KRUS na Opolagrze

Dużym zainteresowaniem podczas targów cieszyło się stoisko opolskiego oddziału regionalnego KRUS. Przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzielali informacji na temat różnych aspektów ubezpieczeń rolniczych, możliwości rehabilitacji rolniczej oraz emerytur rolniczych. Odwiedzający chętnie korzystali z okazji, aby bezpośrednio porozmawiać z ekspertami i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Stoisko KRUS było istotnym elementem targów, przyciągającym rolników zainteresowanych bezpieczeństwem socjalnym oraz wsparciem oferowanym przez instytucję. Dzięki obecności KRUS na Opolagrze, uczestnicy targów mogli lepiej poznać swoje prawa i obowiązki, a także dowiedzieć się o dostępnych dla nich programach wsparcia.

Tegoroczna edycja Opolagry potwierdziła swoje znaczenie jako ważne wydarzenie dla sektora rolniczego w Polsce. Dzięki udziałowi licznych wystawców z różnych krajów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami w rolnictwie. Wystawa ciągników John Deere oraz innowacyjne maszyny rolnicze wzbudziły duże zainteresowanie, ukazując rozwój technologii w tej dziedzinie.

Źródło: https://www.gov.pl/web/krus/or-krus-w-opolu-na-opolagrze-2024